Jul 17, 2018

سرویس‌ها و کارکردها انجمن آزاد iptv (انتشار 2 - نسخه 1.0) - قسمت اول (سرویس‌ها)

سرویس ها در “Open IPTV Forum” انتشار 2

 • سرویس محتوای برنامه ریزی شده (همچنین به عنوان سرویس پخش تلویزیونی یا تلویزیونی خطی شناخته می شود)
 • Scheduled Content Service
  خدمات محتوای برنامه ریزی شده خدمات صوتی و تصویری است که برنامه پخش آن ثابت است.محتوا به کاربر برای مصرف یا ضبط فوری تحویل داده می شود.مکانیسم حفاظت از سرویس و محتوا ممکن است برای محتوای آن نیز اعمال شود.
  خدمات محتوای برنامه ریزی شده به عنوان بخشی از انتشار 1 مشخص شد.

 • محتوا بر تقاضا (همچنین به عنوان ویدئو در تقاضا و از جمله دانلود محتوا شناخته شده است)
 • Content on Demand - CoD
  محتوا بر تقاضا یک سرویس است که کاربر می تواند آیتم های محتوا فردی که می خواهند تماشا کنند را از لیستی از محتوای موجود انتخاب کنند.پخش از محتوا با درخواست کاربر آغاز می شود. محتوا را می توان از ذخیره سازی مبتنی بر شبکه برای مصرف فوری پخش کرد یا از ذخیره سازی محلی دستگاه ITF پس از ارسال کاربر یا ارائه دهنده خدمات به دستگاه ITF آغاز شد.
  ویژگی های اصلی Content on Demand به عنوان بخشی از انتشار 1 مشخص شد.
  در انتشار 2، سرویس CoD کنترل های پخش اولیه را با قابلیت های اضافی گسترش می دهد (به عنوان مثال، رفتن به فصل ها، نشانک ها، پرش به زمان و غیره).
  برای دانلود خدمات CoD (به عنوان مثال، Push CoD، CoD تعویق افتتاح)، انتشار 2 مکانیزمی برای هماهنگ سازی محتوا و حقوق مرتبط آن بین سرویس CoD و ذخیره سازی ITF محلی را فراهم می کند. این برای بازیابی محتوا پس از خرابی یا جایگزینی یک دستگاه ذخیره سازی ITF مفید خواهد بود.
  انتشار 2 مکانیسم هایی را برای وارد کردن پیام ها و نظرات یک کاربر به صورت محتوا فراهم می کند. این نظرات برای سایر بینندگان آن آیتم محتوا قابل مشاهده است.

 • ضبط ویدئو شخصی
 • Personal Video Recorder (PVR)

  PVR یک سرویس است که کاربر را قادر می سازد رویدادهای برنامه محتوی برنامه ریزی شده را با استفاده از ذخیره سازی مبتنی بر محلی یا شبکه ثبت کند. موارد ثبت شده را می توان تحت کنترل کاربر پخش کرد.
  ویژگی های اساسی PVR مبتنی بر شبکه و محلی به عنوان بخشی از انتشار 1 مشخص شده است.

  در انتشار 2 سرویس PVR کنترل های پخش اولیه را برای پشتیبانی از قابلیت های اضافی (از قبیل رفتن به فصل ها، نشانک ها، پرش به زمان و غیره) گسترش می دهد. علاوه بر این، یک کاربر مجاز قادر به انجام عملیات برنامه ریزی PVR و مدیریت محتوا با استفاده از دستگاه هایی مانند تلفن های همراه، PDA ها و غیره است که با اشتراک IPTV مرتبط هستند. همچنین ممکن است کاربر بتواند این عملیات را از طرف ارائه دهنده خدمات انجام دهد.

 • تغییر زمان
 • Time shift
  سرویس تغییر زمان اجازه می دهد تا یک سرویس محتوا برنامه ریزی شده را متوقف کند و بعدا با مشاهده برنامه های باقیمانده برای مکث، عقب رفتن و از سرگیری ادامه تماشای برنامه را ادامه دهد.
  انتشار 1 با استفاده از ذخیره محلی ITF از تغییر زمان پشتیبانی می کند.
  انتشار 2 پشتیبانی از ذخیره سازی شبکه برای سرویس تغییر زمان را اضافه می کند و کنترل های پخش اصلی را با قابلیت های اضافی گسترش می دهد (به عنوان مثال، رفتن به فصل ها، نشانک ها، پرش به زمان و غیره).

 • راهنمای محتوا
 • Content Guide
  راهنمای محتوا یک سرویس اطلاعاتی است که برای تنظیمات کاربر طراحی شده است که فهرست قابل جستجو از سرویس محتوای برنامه ریزی شده و محتوا بر روی آیتم های تقاضا را فراهم می کند.ارائه به کاربر می تواند از ابرداده موجود در تجهیزات محلی و یا دریافت از شبکه در قالب معادل با صفحات وب باشد.
  قابلیت های اساسی راهنمای محتوا به عنوان بخشی از انتشار 1 مشخص شد.
  انتشار 2 به کاربر توانایی برای دسترسی به اطلاعات مربوط به محتوای ضبط شده خود (به عنوان مثال، در دسترس بودن به صورت محلی یا در شبکه، طول مدت دسترسی و غیره) از طریق راهنمای محتوا را خواهد کرد. راهنمای محتوا نیز با قابلیت های جستجو بهبود می یابد تا کاربر بتواند از طریق محتوا، ژانر، بازیگر و غیره جستجو کند. علاوه بر این، ارائه دهنده خدمات قادر خواهد بود از راهنمای محتوا برای خبر دادن به کاربر برای دسترسی به سرویس های جدید استفاده نماید.

 • خدمات اطلاع رسانی
 • Notification service

  سرویس اطلاع رسانی کاربر را قادر می سازد از پیام های تحویل شده، از جمله هشدارهای اضطراری و رویدادها مطلع شود. این سرویس همچنین کاربر را قادر می سازد تا یادآورها را تنظیم کند و از وقایع برنامه محتوی برنامه ریزی شده مطلع شود. اعلان یادآوری در زمان از پیش تنظیم شده قبل از آغاز رویداد برنامه، بر روی تجهیزات مشتری نمایش داده خواهد شد.
  قابلیت اطلاع رسانی عمومی به عنوان بخشی از انتشار 1 تعریف شد.
  انتشار 2 دسترسی به اطلاعیه های اضطراری را فراهم می کند. کاربران همچنین قادر به دریافت اطلاع رسانی (به عنوان مثال، شروع برنامه) در دستگاه های مرتبط با اشتراک خود (به عنوان مثال، تلفن های همراه) در خارج از شبکه خانگی می باشند.اطلاعیه ها می توانند توسط ارائه دهنده خدمات به طور مناسب تعیین شوند و، در صورت لزوم، تحویل آنها تضمین شده باشد. اعلان ها می توانند براساس تنظیمات کاربر فیلتر شوند و یا توسط ارائه دهنده خدمات به گروه خاصی از کاربران هدایت شوند.

 • ادغام با خدمات ارتباطی
 • Integration with Communication services
  این سرویس برای کاربران IPTV دسترسی به ارتباطی شخصی فرد به فرد را فراهم می کند. جنبه های چنین خدمات ارتباطی ممکن است با سرویس IPTV ادغام شوند، و تجربه ای غنی تر برای هر دو فراهم می شود. نمونه هایی از خدمات ارتباطی شامل ارائه شناسه تماس گیرنده، پیام متنی، چت و ارائه وضعیت حضور است.
  انتشار 1 برای ارائه شناسه تماس گیرنده، پیام متنی، چت و ارائه وضعیت حضور فراهم می کند.
  انتشار 2 یکپارچه سازی پروتکل های IPTV را با صدا و تصویری تلفنی، یعنی ایجاد و مدیریت صدا و تصویری تلفنی، توانایی ارائه اجزای مختلف جریان رسانه به دستگاه های مختلف و پیشرفت های اضافی برای حضور و چت / پیام رسانی فراهم می کند.

 • دسترسی به وب
 • Web access
  اجازه می دهد تا کاربران IPTV به اطلاعات ارائه شده در وب به شیوه ای وابسته به قابلیت های ارائه تجهیزات نمایشگر، دسترسی پیدا کنند.
  انتشار 2 مکانیسم را برای فیلتر کردن محتوای وب براساس معیارهای تعیین شده توسط یک کاربر مجاز (به عنوان مثال یک والد برای کودکان در یک خانواده) فراهم می کند.

 • خدمات اطلاعاتی
 • Information service
  پورتال برای ارائه اطلاعات مناسب به کاربر IPTV با یا بدون ارتباط با محتوا.

 • برنامه های تعاملی
 • Interactive Applications
  برنامه های کاربردی تعاملی هستند که به تعامل کاربر با استفاده از دستگاه ITF یا سایر دستگاه های کاربر اجازه می دهد. هر دو برنامه مبتنی بر شبکه که با دستگاه ITF با استفاده از فناوری های وب ارتباط برقرار می کنند و همچنین برنامه های محلی در شبکه خانگی پشتیبانی می شوند. برنامه های کاربردی می توانند به محتوای مرتبط و غیر مرتبط باشند. برنامه های کاربردی ممکن است با خدمات IPTV با استفاده از API های استاندارد شده ارتباط برقرار کنند. برنامه های کاربردی ممکن است برای جلوگیری از سوء استفاده مجددا تأیید شوند و ارائه دهنده خدمات ممکن است برای برنامه های کاربردی پرداخت کند.
  ردیف 2 مکانیسم هایی را برای استفاده از یک ترمینال تلفن همراه یا یک ترمینال قابل حمل برای فعالیت های تعاملی در ارتباط با یک برنامه متصل به سرویس IPTV فراهم می کند (به عنوان مثال، رای گیری مبتنی بر اس ام اس در یک برنامه نشان داده شده در تلویزیون).

 • کنترل والدین از جمله کنترل از راه دور
 • Parental control including remote control
  این سرویس محدود کردن دسترسی افراد به محتوا و خدمات خاص براساس رتبه بندی والدین و هزینه های محدود می شود. والدین باید قادر به استفاده از دستگاه های از راه دور برای بررسی استفاده و دسترسی به اقلام درخواست شده باشند.
  انتشار 1 کنترل اولیه والدین را ارائه داد.
  انتشار 2 به والدین اجازه می دهد تا از طریق محتوای موجود در خانه تماشا کنند و در صورت لزوم بلوک دسترسی را بررسی کنند. همچنین از فیلتر کردن محتوای وب با توجه به معیارهای تعیین شده توسط والدین پشتیبانی می کند.

 • شبکه خانگی
 • Home networking

  دستگاه ITF دسترسی به محتویات DLNA ذخیره شده در دستگاه های دیگر در خانه را فراهم می کند و همچنین ارائه محتوای IPTV به دستگاه های DLNA.
  انتشار 2 کاربران IPTV را قادر می سازد تا محتوای موجود در دستگاه های DLNA داخل خانه را کشف و فهرست نمایند.

 • دسترسی از راه دور
 • Remote Access

  انتشار 2 با استفاده از یک دستگاه از راه دور (به عنوان مثال تلفن همراه) دسترسی به خانه را فراهم می کند، به کاربر امکان می دهد، برای مثال، برنامه ریزی های ضبط شده یا دسترسی به محتویات ذخیره شده در خانه را فراهم کند.

 • پشتیبانی از خدمات ترکیبی
 • Support of hybrid services

  دستگاه ITF می تواند به خدمات تلویزیونی ارائه شده از طریق شبکه های پخش سنتی (ماهواره ای، کابلی یا پخش زمینی) دسترسی پیدا کند یا سرویس های IPTV را جایگزین کند.
  انتشار 1 ویژگی های اصلی هیبرید را تعریف می کند.
  انتشار 2 به برنامه کاربردی (به عنوان مثال، برنامه حضور) برای دریافت اطلاعات وضعیت (مانند محتوای تماشا شده) از جریان پخش اجازه می دهد یا از طریق جریان پخش دریافت اعلان در دسترس بودن یک برنامه تعاملی را دریافت می کند.

 • خدمات کانال شخصی
 • Personalized channel service
  انتشار 2 تغییراتی در یک سرویس محتوای برنامه ریزی شده فراهم می کند که در آن خط برنامه بر مبنای تنظیمات کاربر، عادت های مشاهده یا توصیه های ارائه دهنده خدمات، اصلاح می شود. این در راهنمای محتوای کاربر منعکس می شود.

 • خرید محتوا دیجیتال
 • Digital media purchase
  محتوا دیجیتال مربوط به آیتم های محتوا مانند زنگ های صوتی و کلیپ های ویدئویی است که می توانند توسط کاربران خریداری شوند.
  انتشار 2 از تبلیغات خریداری محتوا های دیجیتال، خرید محتوای دیجیتال با استفاده از ITF و تحویل محتوای دیجیتال به انواع دستگاه های کاربر نهایی. پشتیبانی می کند

 • اشتراک محتوا
 • Content Sharing

  به اشتراک گذاری محتوا به کاربر اجازه می دهد، زمانی که با سیاست های DRM مجاز است، محتوا را با دیگران به اشتراک بگذارد.
  انتشار 2 به کاربر اجازه می دهد که محتوای موجود در ITF خود را انتخاب کند و آن را به سایر کاربران ارسال کند. کاربر می تواند ITF مناسب را برای مصرف محتوا انتخاب کند.
  سلب مسئولیت
  اعضای انجمن Open IPTV هیچ مشکلی برای استفاده از این سند ندارند.


  گردآوری و ترجمه : کاوه رضائی


  مطلب مرتبط :
  قسمت دوم مطلب


  Did you like that post? You can suscribe to the RSS feed or follow @kavehrs on Twitter .